Jak o sobě promluvit tak, abychom zaujali?

Jak o sobě promluvit tak, abychom zaujali?

Chcete, abyste nebyli jen dalším z řady uchazečů o práci? Chcete, aby si Vás personalistka zapomatovala? Chcete umět zaujmout i v běžných situacích každodenní komunikace, například, když se někomu poprvé představujete? Pokud jste na tyto otázky odpověděli „ano“, čtěte dále.

Tento víkend jsem strávila ve společnosti úžasných lidí na tzv. Toastmasters Residential víkendu. Toastmasters je nezisková organizace, kterou tvoří světová komunita lidí, kteří se pravidelně setkávají s cílem potrénovat se v řečnických dovednostech a rozvinout své vůdčí schopnosti. Členové klubů Toastmasters jsou lidé, kterých si vážím pro jejich radost z příležitostí zlepšovat se, pro schopnost navodit přátelskou atmosféru a vzájemně se podpořit a motivovat k lepším výkonům, pro neutuchající touhu na sobě pracovat a zároveň kvalitně trávit svůj volný čas. O Toastmasters více zjistíte například zde a doporučuji Vám navštívit některý z klubů (česky nebo anglicky mluvících) v České republice.

Během víkendu jsem i já přispěla do nabitého programu svým workshopem na téma Jak o sobě promluvit tak, abychom zaujali? Přes 20 lidí mělo možnost vyzkoušet si, jak si na základě inspirace obrázkem bez dlouhého přemýšlení vzpomenout na osobní příběh a spojit ho ve finále s informací, která posluchače obohatí. Tuto schopnost rychle uvažovat a představit se zajímavým způsobem trénuji také s uchazeči o práci v tréninkovém kurzu Sebeprezentace a řečnických dovedností. Ze zkušenosti, ze zpětných vazeb účastníků mých kurzů i z jejich úspěšnější prezentace u pohovoru nebo na pracovní poradě, o kterých se od nich dozvídám, se mi již mnohokrát potvrdilo, jak užitečné je aktivně se o svou sebeprezentaci postarat. Nečekejte, postarejte se o svou sebeprezentaci i vy a přihlašte se na kurz – ještě před tím, než půjdete k prvnímu pohovoru!

Autor: Markéta Borecká | Trenérka a konzultantka kariérového poradenství, Ph.D. studentka na Universitě v St. Gallenu | 17. 2. 2013