Umění prodat (se)

Umění prodat (se)

Prodávat. Prodávat? Prodávat! Umění prodávat a ve finále úspěšně prodat určitě shledáváte důležité, stejně jako já. Předpokládá nenucené vzbuzení zájmu o předmět prodeje (schopnost komunikovat jeho přednosti, výhody a přínosy), předpokládá vybudování osobního vztahu s potenciálním kupcem, a předpokládá oboustranné, dlouhodobě dobré pocity poté, co byl obchod uzavřen. Pokud jsou tyto podmínky splněny, nic nebrání navázaní na první úspěšný prodej prodejem následným.

Proč však je nám slovo „prodej“, „prodávat“, „prodat se“, případně „obchodovat“ často tak nepříjemné? Zvlášť když se jedná o situace, kdy jsme nuceni prodávat sami sebe nebo to, co umíme, v čem jsme nejlepší, nebo když se máme pochválit před posluchači? Například u přijímacího pohovoru…

Často se setkávám s názorem, že my Češi, oproti jiným národům, kteří se dokážou vychválit a prodat sebe i svou práci, máme se samochválou bytostný problém. Zkrátka je nám nepříjemné upozorňovat na sebe a dělat své osobě a odvedené práci pozitivní „PR“. Dobře vykonanou práci by přeci nadřízení měli vidět, měla by mluvit za nás; našich zkušeností a schopností by si měli na pohovoru všimnout nebo by je měli vyčíst z CV… Tyto argumenty jsou časté, bohužel však většinou nepomohou. Proto schopnost zdůvodnit, obhájit a také cíleně marketovat svou dobře odvedenou práci a také svou osobu může velmi pomoci tomu, že budeme za svou práci náležitě oceněni a ohodnoceni, případně že nám u přijímacího pohovoru dají šanci dobrou práci získat.

Proto se v přípravných tréninkových kurzech na přijímací pohovor vždy zaměřujeme nejen na obsah, ale také na formu životopisu, a trénujeme, jak efektivně a srozumitelně představit svou osobu podle životopisu, jak se odlišit od jiných uchazečů o stejnou pozici, jak posluchače zaujmout. Zkrátka a dobře, jak se umět prodat. Vše si můžete vyzkoušet v tréninkovém kurzu Pohovor nebo Sebeprezentace a řečnických dovedností. Pojďte si to zažít!

Autor: Markéta Borecká | Trenérka a konzultantka kariérového poradenství, Ph.D. studentka na Universitě v St. Gallenu | 24. 2. 2013